Kosiarka spalinowa

Wybór kosiarki spalinowej nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli jesteśmy całkowicie zieloni w tej kwestii. Na rynku jest wiele różnych modeli, które różnią się między sobą m. in. mocą silnika, szerokością koszenia, pojemnością kosza na trawę czy rodzajem napędu. Kluczem do sukcesu jest dobranie kosiarki do wielkości oraz charakterystyki naszego ogrodu.

Potrafią one poradzić sobie z nierównościami terenu, są mocne i wydajne. W przypadku większych ogrodów, powyżej 1000 metrów kwadratowych, dobrze jest zdecydować się na model z napędem. Taka kosiarka spalinowa poradzi sobie z większymi powierzchniami bez konieczności dodatkowego wysiłku ze strony użytkownika.

Funkcje kosiarki spalinowej, które ułatwiają pracę

Zadaniem kosiarki jest nie tylko skrócenie trawy do właściwego poziomu, ale również dbanie o jej zdrowy wygląd. Niektóre kosiarki spalinowe mają funkcję mulczowania, która pozwala na rozdrobnienie skoszonej trawy i pozostawienie jej na trawniku. Rozkładająca się na ziemi trawa, stanowi dla niej naturalny nawóz. Kosiarki z tą funkcją są nieco droższe, ale z pewnością warto zainwestować w ten dodatek, szczególnie jeśli zależy nam na szczególnie zielonym i zdrowym trawniku.

Wielofunkcyjność kosiarki spalinowej to nie tylko mulczowanie, ale także możliwość regulowania wysokości koszenia. Dzięki temu możemy dostosować ją do aktualnych potrzeb naszego trawnika. Inna przydatna opcja to obecność kosza na trawę, dzięki któremu nie musimy samodzielnie zbierać skoszonej trawy. Wybór modelu z koszem pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i energii.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej?

Planując zakup kosiarki spalinowej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, jaką mamy powierzchnię do skoszenia. Jeżeli jest ona duża, warto zainwestować w model z napędem. Kolejna sprawa to ilość paliwa, które kosiarka zużywa – dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na tę kwestię, aby później nie okazało się, że eksploatacja urządzenia jest zbyt kosztowna.

Niezwykle istotne jest także bezpieczeństwo użytkowania. Nie bez powodu producenci kosiarek spalinowych zwracają szczególną uwagę na systemy blokujące uruchomienie urządzenia przez dzieci. Warto również sprawdzić, czy wybrany model kosiarki posiada regulowaną wysokość uchwytu. To istotne zwłaszcza dla osób wysokich, które nie chcą schylać się podczas koszenia.