Znaczenie cynku dla organizmu człowieka

Cynk to pierwiastek chemiczny, który występuje w organizmie człowieka w ilościach śladowych. Pomimo tego jego obecność jest niezbędna do przeżycia. Wynika to z tego, że cynk jest składnikiem blisko osiemdziesięciu enzymów produkowanych przez organizm. Obecność tego pierwiastka wpływa m.in. na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego człowieka, pomaga także regulować ilość cukry we krwi. Niedobór cynku może powodować brak apetytu, zwiększoną podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe, osłabienie pamięci, a także przyczyniać się do obniżenia libido.

Różne formy suplementacji cynku

Cynk dostarczany jest do organizmu wraz z pożywieniem. Dobrym źródłem tego pierwiastka są takie produkty jak groszek, ostrygi, małże, pestki dyni, a także wołowina i wątroba. Niestety częste spożywanie wysoko przetworzonych produktów powoduje, że wiele osób cierpi na niedobory tego pierwiastka. Dobrym pomysłem na uzupełnienie cynku w organizmie jest jego suplementacja. Decydując się na suplementację, warto wybierać najlepszy cynk, czyli taki, który charakteryzuje się dobrą przyswajalnością. W sprzedaży znaleźć można wiele produktów zawierających glukonian cynkowy lub octan cynku. Tego rodzaju produkty, choć cieszą się dużą popularnością, słabo wchłaniają się do organizmu. Lepszym rozwiązaniem jest zakup suplementów zawierających chelatowany cynk. Chelatowanie to proces polegający na nadaniu cząsteczkom ładunku elektrycznego, dzięki czemu stają się one lepiej absorbowane przez organizm człowieka. Najlepszy cynk wytwarzany tą metodą jest bezpieczny dla zdrowia i charakteryzuje się znakomitą przyswajalnością. To sprawia, że stosowanie tego rodzaju suplementów pozwala na szybkie uzupełnienie niedoborów pierwiastka i przywrócenie równowagi w organizmie.

Magnez i cynk – właściwości i działanie

Magnez i cynk to pierwiastki chemiczne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Oba te pierwiastki mają silne działanie antyoksydacyjne i wspomagają układ immunologiczny. Cynk bierze także udział w regulacji poziomu cukru we krwi. Magnez natomiast jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i kostnego. Oba te pierwiastki są dostępne w sprzedaży w postaci suplementów diety.